Gekon lamparci to dość popularna jaszczurka, jeśli chodzi o hodowlę hobbystyczną. Gekony lamparcie są dość małe i raczej należą do tych prostych w hodowli, stąd też wybierane są bardzo chętnie, nawet jako pierwsze zwierzątko terrariowe. Przed zakupem takiej jaszczurki, warto jednak uświadomić sobie, jakie będzie ona miała potrzeby, by mieć pewność, że wszystkie te potrzeby uda nam się spełnić. Należy pamiętać, że zawsze przed przygarnięciem jakiegokolwiek zwierzęcia do swojego domu, trzeba mieć świadomość tego, iż jest to żywe stworzenie, które potrzebuje odpowiednich warunków do życia, a my jako właściciel danego zwierzęcia mamy wręcz obowiązek spełnić wszystkie te warunki i zapewnić zwierzęciu możliwie jak najlepszy byt.
Przed zakupem gekona
Wybierając gekona, należy zawsze zwracać szczególną uwagę na jego wygląd. Warto wiedzieć, iż po wyglądzie ogona oraz przednich „pach” gekona można łatwo określić, czy zwierzę nie jest chore. Dodatkowo też należy dokładnie zapytać sprzedającego o wiek oraz wagę zwierzęcia. Nigdy nie wolno kupować zbyt młodego gekona, ani takiego, która waga nie byłaby adekwatna do wieku, jeśli zamierzamy kupić gekona hobbystycznie. Żeby uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych zwierzęcia, przed zakupem zawsze trzeba dowiedzieć się co nieco o osobie, która nam zwierzę sprzedaje. Najlepiej jest kupować gekona od sprawdzonego hodowcy, który udzieli nam wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie nasze pytania, między innymi o wiek, wagę, odmianę barwną, a nawet odmiany rodziców danego zwierzęcia. Poza samą kwestią zakupu jaszczurki dobrze jest, a nawet wymagane jest, by upewnić się, czy w swojej okolicy mamy dostęp do weterynarza, który specjalizuje się w gadach. Jest to o tyle ważne, iż zazwyczaj zwykły weterynarz, do którego udajemy się z psem czy kotem, nie będzie w stanie dokładnie wyleczyć naszego gekona w przypadku, kiedy stanie mu się coś złego. Przy czym czas reakcji w takiej sytuacji jest niezmiernie ważny, stąd nie zawsze możliwe jest dojeżdżanie kilkaset kilometrów do najbliższego gadziego weterynarza.
Terrarium dla gekona lamparciego
Bardzo istotną kwestią jest samo terrarium dla gekona. Najczęstszym problemem, który zdarza się u początkujących, a czasami nawet u tych bardziej zaawansowanych posiadaczy gekona jest dobór nieodpowiedniego podłoża. Gekon lamparci w przypadku, jeśli będzie miał złe podłoże, może je przez przypadek zjeść i zaczopować się nim, co oznacza, iż dane podłoże po prostu utknie w jego przewodzie pokarmowym i konieczna będzie jak najszybsza operacja, która nie zawsze się udaje. Bardzo często dobór nieodpowiedniego podłoża jest przyczyną śmierci gekonów. Na temat tego, jakie jest najlepsze podłoże, krąży wiele opinii, jednak do najczęstszych wyborów należy zwykły kuchenny ręcznik papierowy, celuloza lub podłoże kukurydziane.
Poza podłożem bardzo ważna jest także ścianka w terrarium, która powinna posiadać półki, na które gekon może wchodzić. Niezbędnym elementem terrarium są również kryjówki, z czego jedna z kryjówek powinna być o podwyższonej wilgotności, by gekon lamparci mógł w spokoju w takiej kryjówce przechodzić wylinkę. Inną bardzo istotną sprawą, którą powinno się zapewnić gekonowi to miseczki. Zazwyczaj najczęściej spotykane jest umieszczanie trzech miseczek – osobno dla pokarmu, suplementy oraz wodę. Miseczka na pokarm jest wyborem opcjonalnym, zależnym od tego, czy karmimy zwierzę z pęsety, czy też je samo z miski. Miski na suplementy i wodę są o tyle ważne, iż dzięki nim gekon samodzielnie może pobierać tyle wody i witamin, ile tylko będzie potrzebował. W kwestii witamin należy podawać gekonowi przede wszystkim wapno i witaminę D3. Jeśli chodzi zaś o pokarm dla tej jaszczurki, najczęściej spotykane są mączniki, jednakże warto urozmaicać gekonowi dietę o inne owady, na przykład świerszcze, drewnojady czy karaczany.
Jeszcze jedną ważną sprawą jest zapewnienie w terrarium odpowiedniej temperatury i wilgotności dla gekona. Jaszczurka ta powinna mieć w jednym miejscu nieco cieplej niż w pozostałej części terrarium po to, by mogła się w tym miejscu wygrzewać.