Danio pręgowany (Brachydanio rerio) to jajorodna towarzyska rybka stadna dorastająca do 5 cm. Powinno się ją hodować w stadkach minimum około 10 sztuk. Występuje w formie naturalnej oraz w sztucznie wyhodowanej odmianie długopłetwej. Do jego odmiany należy także danio lamparcie. Jest dostępny także w genetycznie zmodyfikowanej wersji danio fluo.
Jak się komu podoba
Wybór odmiany to w zasadzie sprawa osobista każdego akwarysty. Ci, którzy w akwarium stawiają przede wszystkim na naturalność, na pewno wybiorą odmianę zwykłą lub długopłetwą. Druga strona, której po prostu podoba się odmiana danio fluo, a w akwarium stawia np. także na efektowne dodatki, niekoniecznie związane z naturą, może zdecydować się właśnie na nią.
Jedyną sprawą, która nie jest subiektywna, jest ta, że odmiany zwykłe są uważane za bardziej odporne i przez to łatwiejsze w hodowli.
Rybka z niewielkimi wymaganiami
Danio pręgowany jest ogólnie łatwy w hodowli i polecany początkującym akwarystom. Ponieważ jest to rybka bardzo ruchliwa, powinno się jej zapewnić przestrzeń do swobodnego pływania, czyli akwarium powinno być w części wolne od roślin, ale na pewno ich niepozbawione.
Danio pręgowany lubi bowiem urozmaiconą roślinność, a szczególnie wysoką (długą), w której się ukrywa. Z tych powodów w jego hodowli preferowane jest akwarium o pojemności minimum 60 litrów i długości 60 cm. Powinno ono być też odpowiednio nakryte, bo danio pręgowany ma tendencję do wyskakiwania nad powierzchnię wody.
Woda o temperaturze 20-25 stopni powinna posiadać odczyn obojętny, a jej twardość nie ma szczególnego znaczenia. Należy też wymusić jej ruch i dobrze ją natleniać. Podmiana w ilości 20-30% co około 10 dni.
To rybka wszystkożerna, zjadająca pokarm suchy i żywy. Jak wszystkie karpiowate jest rybą dosyć żarłoczną, co każdy zaobserwuje podczas karmienia. Trzyma się głównie w górnych i środkowych partiach akwarium, ale możemy ją zobaczyć praktycznie w każdym jego miejscu. Szczególnie właśnie podczas karmienia, gdy sprawnie przeszukuje także dno, na które opada pożywienie.
Danio pręgowany i towarzysze
Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę przy dobieraniu obsady akwarium, w którym ma się znaleźć danio pręgowany, to jak zawsze wielkość towarzyszy (tak oczywiste rzeczy, jak ich agresywność tu pomińmy) oraz to, czy nie mają oni tendencji do obgryzania płetw, co szczególnie będzie dotyczyć odmiany długopłetwej.
Kolejną sprawą może być jeszcze jego ruchliwość. Może ona w pewien sposób przeszkadzać bardziej spokojnym rybkom i… akwaryście. Oczywiście temu, który będzie preferował spokojnie poruszające się rybki lub nie będzie mu przypadać do gustu różnica w zachowaniu różnych gatunków w jego akwarium.
Rozmnażanie danio nie jest trudne
Danio pręgowany jest łatwy do rozmnożenia, do tarła często dochodzi w akwarium ogólnym. Narybek jest jednak zjadany przez dorosłe osobniki, więc nawet w takim przypadku warto go przenieść do osobnego akwarium lub po prostu to w nim doprowadzić do tarła. Przenosimy do niego ryby w proporcji trzy samce na jedną samicę. Można je odróżnić od siebie głównie po tym, że samce są odrobinę mniejsze, smuklejsze, a ich płetwy dłuższe. Są też bardziej wybarwione niż samice.
Woda w akwarium tarłowym powinna mieć około 26 stopni. Do tarła dochodzi we wczesnych godzinach porannych, a inicjują je promienie słoneczne. Do jego zainicjowania może także przyczynić się obfitsze karmienie żywym pokarmem. W akwarium tarliskowym należy umieścić rośliny. Dlatego, że ikra jest składana również na nich oraz dlatego, że narybek będzie miał w nich kryjówkę. Po tarle oczywiście odławiamy dorosłe osobniki.
Na pewno danio pręgowany jest rybką, którą można każdemu polecić. Także zaawansowani akwaryści lubią ją za jej wygląd i usposobienie i często włączają ją w obsadę swojego akwarium. Można ją na pewno nazwać akwarystyczną klasyką. Niejeden akwarysta właśnie od niej zaczynał swoją przygodę i chociażby z tego powodu często do tej rybki wraca.