Koty z natury są zwierzętami bardzo czystymi oraz inteligentnymi. Wielu właścicieli mruczków uważa, że jeśli pupil załatwił się poza kuwetę, to zrobił to ze złości. Nic bardziej mylnego! Większość kotów w ten sposób manifestuje choroby lub stres. Warto znaleźć przyczynę nieprawidłowych zachowań, aby pomóc pupilowi, który może cierpieć.
Kiedy stres doprowadza do zaburzeń
Koty to wrażliwe stworzenia, które bardzo emocjonalnie reagują na wszelkie zmiany. Remont mieszkania, przeprowadzka czy nowy domownik to tylko kilka przykładowych sytuacji, które mogą wywołać stres u domowego mruczka. Niestety zestresowany zwierzak załatwia się poza kuwetą, aby zwrócić uwagę właściciela na problem. Takim zdarzeniom można zapobiec na przykład kupując kotu obrożę feromonową, albo kocie feromony do kontaktu. Jeśli opiekun wie, że w najbliższym czasie wydarzy się sytuacja, która może zestresować kota, to powinien przygotować mruczka i postarać się zminimalizować stres.
Mała kuweta – duży problem!
Koty są dość specyficznymi i wymagającymi zwierzętami. Zapewnienie mruczkowi komfortu należy do niełatwych zadań. W przypadku kociej toalety należy zwrócić uwagę na to czy jest odpowiedniej wielkości. Jeśli dużemu kotu damy zbyt małą kuwetę, to albo w ogóle zrezygnuje on z załatwiania się w niej lub po prostu nie będzie trafiał. Oprócz wielkości należy też zadbać o odpowiednie podłoże. Niektóre kociaki nie tolerują określonych typów żwirku np. bentonitowego. Jeśli kot załatwia potrzeby poza kuwetą, to zastanów się nad tym, aby zmienić żwirek.
Syndrom urologiczny kotów
Niektóre koty cierpią na schorzenie nazywane kiedyś syndromem urologicznym kotów. Choroba ta wiąże się z posikiwaniem poza kuwetą, ponieważ kot kojarzy załatwianie się w kuwecie z bólem. Zwykle dotyczy to starszych, otyłych kastrowanych kocurów lub sterylizowanych kotek. Charakterystyczne dla SUK jest zbyt wysokie pH moczu, które doprowadza do tworzenia się kryształów w pęcherzu moczowym, a te podrażniają śluzówkę pęcherza oaz cewkę moczową. Objawy choroby mogą być różne od posikiwania w niedozwolonych miejscach po całkowitą niedrożność cewki moczowej. Opiekun kota cierpiącego na to schorzenie musi udać się z mruczkiem do lekarza weterynarii, wprowadzić zmiany w diecie, suplementy, a także stosować odpowiednie leki.