Zwierzaki mogą wykazywać różne zachowania. Właściciel nie zawsze wie czy dane zachowanie jest czymś niepokojącym i jaka może być jego przyczyna. Niektóre rasy psów naturalnie ślinią się bardziej niż inne, ale nadmierne wydzielanie śliny może też być objawem choroby. W związku z tym warto dowiedzieć się jakie są powody takich problemów.
Zatrucie
Jedną z poważniejszych przyczyn nadmiernego ślinienia się psa jest zatrucie. Zwierzaki, które chodzą na spacery i mają kontakt ze środowiskiem są narażone na kontakt z różnymi substancjami. Nie brakuje ludzi, którzy specjalnie wyrzucają zatrutą kiełbasę, albo wysypują trutki w miejscach, gdzie często psy chodzą na spacery. Właściciel musi być bardzo ostrożny i zwracać uwagę, kiedy pies zaczyna intensywnie węszyć w jakimś miejscu, albo chce wziąć coś do pyszczka. Niektóre substancje mogą od razu spowodować, że pies będzie się ślinił, a inne wywołają taki efekt dopiero po kilku godzinach. Tak czy inaczej, jeśli opiekun zauważy, że jego pies mógł mieć kontakt i spożyć niepożądaną substancję, to musi udać się z czworonogiem do lekarza weterynarii.
Nudności
Wiele psów ślini się, kiedy jest im niedobrze. Powodów nudności może być co najmniej kilka. Jeśli opiekun przewozi psa samochodem i wtedy dochodzi do tego, że zwierzak się ślini, to przyczyną może być choroba lokomocyjna. Przed następną podróżą warto udać się do weterynarza po tabletki, które zapobiegną nudnościom podczas jazdy.
Psu może też być niedobrze, kiedy boli go brzuch, albo cierpi na stan zapalny trzustki lub wątroby. Wtedy ślinienie się jest jednym z objawów chorobowych i powinno zaniepokoić właściciela oraz skłonić go do udania się z pupilem do weterynarza. Dokładnie ten sam objaw może towarzyszyć niedrożności przewodu pokarmowego po zjedzeniu kawałka zabawki, albo innego ciała obcego. Psu jest wtedy niedobrze, ślini się, wymiotuje, ale nie potrafi samodzielnie pozbyć się przeszkody, dlatego jak najszybciej należy zawieźć pupila do lekarza weterynarii.
Wścieklizna
Najgroźniejszą chorobą, której towarzyszy obfite ślinienie się psa jest wścieklizna. Oczywiście, jeśli pies był szczepiony i nie miał kontaktu z dzikimi zwierzętami, to szanse, że tak poważnie zachoruje są nikłe. Jednak wielu właścicieli zapomina lub celowo nie szczepi zwierząt, a potem wypuszcza je luzem do lasu. W takiej sytuacji, gdy pojawi się nadmierne ślinienie, wodowstręt oraz objawy neurologiczne, psa należy poddać obserwacji, a w razie jego śmierci lekarz weterynarii pobiera i oddaje odpowiednie tkanki do badania histopatologicznego.